ASKAR İSTOÇ, TİCARİ ARAÇTA ANKARA VE İZMİR'İ HEDEFLİYOR

ASKAR İSTOÇ SAHİBİ FİKRET ŞİMŞEK, "İSTANBUL DIŞINDA DİĞER BÜYÜK ŞEHİRLERİMİZE YÖNELEREK ÖNCELİKLE İZMİR VE ANKARA'DA ŞUBELER AÇMAYI VE HİZMET KALİTEMİZİ BURALARDAKİ POTANSİYEL MÜŞTERİLERİMİZE ULAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ" DİYOR.

Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Askar İstoç, ticari araç plaka alım, satım ve kiralama, ayrıca kırmızı ile sarı taksi, minibüs, dolmuş gibi araçların alım ve satımıyla hizmet alanının önemli firmalarından biri... Tekirdağ taksi plakasından lüks otomobillerin birinci ve ikinci el satışlarına kadar müşterilerinin tercihlerine göre hizmetler sunan Askar İstoç’un sahibi Fikret Şimşek ile çalışmaları ve hedefleri üzerine sohbet ettik.

Otomotiv sektöründeki faaliyetlerinize ne zaman başladınız?

Sektöre, Mustafa Arslan’ın 1986 yılında ticari plaka alanında faaliyet göstermek için kurduğu Askar Ticaret ile giriş yaptık. 2013 yılında ise otomobil pazarının merkezi konumundaki İstanbul Oto Ticaret Merkezi'nde firmamız Askar İstoç’u kurarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Ticari araç plaka alanında kırmızı taksi, sarı taksi, minibüs, Tekirdağ taksi plakası, taksi dolmuş alım, satım ve kiralama işleri yaparak müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için gayret gösteriyoruz. Ticari araçların yanı sıra, dünyanın dev markalarının lüks otomobillerinin hem sıfır kilometre hem de ikinci el modellerini de müşterilerimizin talepleri doğrultusunda beğenilerine sunuyoruz.

Size başarıyı getiren en önemli faktörler neler oldu?

Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz yıllar içinde ticari araç sektöründe kurallara uygun, yüzde 100 güvenle ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımızla yol almamız bize başarıyı getirdi. Hep üzerinde durduğumuz "şeffaf ticaret" ilkesi ile titiz bir çalışma politikası sergileyerek başarılı olduk. Bu politikayı uygulayan herkesin de başarılı olacağını düşünüyoruz.

İstanbul dışında şube açmak istediğiniz iller var mı?

İstanbul’daki toplu taşıma sektörünün yaklaşık olarak yüzde 90’ına hizmet veriyoruz. Bu noktadan sonraki hedeflerimiz, diğer büyükşehirlerimize yönelmek... Öncelikle İzmir ve Ankara’da şubeler açmak ve bu alanda potansiyel müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermek. Tıpkı bugün İstanbul’da olduğu gibi Türkiye’nin diğer bölgelerinde de sektörün öncü firmalarından biri olarak yolumuza devam etmeyi hedefliyoruz.

Sektöre yönelik gördüğünüz sorunlar var mı? Sizce bu konuda hangi adımlar atılmalı?

Sektörde görev alan taksici, minibüsçü ve dolmuşçuların bağlı olduğu birimlerde haklarını savunacak kurum ve kuruluşların yetersiz kalması büyük bir sorun teşkil ediyor. Tek bir çatı altında oluşturulacak kurum ve kuruluşlar ile bu sorunlar ortadan kaldırılabilir.

İSTOÇ Ticaret Merkezi ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

İSTOÇ yönetiminin baş̧arılı çalışmaları ve ilgili kurumlarla yaptıkları özel günler sayesinde, İSTOÇ Toptancılar ve İstoç Oto Market’in daha prestijli bir merkez olduğunu düşünüyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile metro istasyonunun faaliyete başlaması da büyük bir ulaşım kolaylığı sağladı. Bunların yanı sıra, otomobil pazarının merkezi konumundaki İstanbul Oto Ticaret Merkezi’nin sıfır hatalı yönetilen güvenlik sistemi, müşteriler ve ticaret yapan firmalar açısından da tercih edilme sebebi olmasını önemsiyorum.

Türkiye ekonomisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

2016 yılında dünyanın birçok ülkesinde ekonomik büyüme yavaşladı. Dolayısıyla Türkiye de bundan olumsuz yönde etkilendi. Bizler de sektör olarak etkilendik. Ancak 2017’de görünüm daha iyi. Hükümetimizin desteği ve yapılan planlamalar sonrası ekonominin en kısa sürede önceki yıllardaki başarılı yükselişini sürdüreceğini düşünüyorum.